O obiekcie

Kowalówka - noclegi w Beskidzie Niskim

Dom, to stara połemkowska chyża, został wybudowany w 1934 roku. Nazwa „Kowalówka” jest nawiązaniem do przysiółka gdzie jest zlokalizowany, właśnie w tym miejscu znajdowały się od wieków trzy kuźnie. Dom przez cztery lata przechodził gruntowny remont, ale naszym celem było to, żeby jak najwięcej oryginalnych elementów zostało wykorzystanych i nadało odpowiedni klimat temu miejscu. Do końca drugiej wojny światowej dom zamieszkiwała łemnkowska rodzina Walów, którzy po zakończonej wojnie zmuszeni zostali do wyprowadzenia się i zamieszkania na terenach dzisiejszej Ukrainy. W ich domu zamieszkali przesiedleńcy z kresów II Rzeczpospolitej. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się żeby użyć dwujęzycznej nazwy napisanej również cyrylicą. Cały dom podzielony jest na trzy niezależne segmenty: „Hucuł” i „Małopolanka” mają wystrój w klimacie konno/kowalskim „Podkowa” jest wykończona w klimacie motocyklowym, ponieważ nasze życie i pasja kręcą się wokół motocykli a Podkowa to jeden z pierwszych polskich motocykli produkowanych w dwudziestoleciu międzywojennym.

Każdy segment jest przeznaczony maksymalnie dla sześciu osób i składa się z pokoju dziennego na parterze oraz sypialni na poddaszu, posiada własne, niezależne wejście oraz łazienkę i znakomicie sprawdzi się dla rodziny z dziećmi. Wspólnym elementem całego domu jest duży, drewniany taras oraz kuchnia połączona z jadalnią. Z segmentów „Hucuł” i „Małopolanka” mamy bezpośrednie wejście do kuchni, a z „Podkowy” do kuchni przechodzimy przez taras. Kuchnia jest w pełni wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty do przyrządzania posiłków oraz zastawę stołową. Pokoje są wyposażone w pościel i ręczniki. Na zewnątrz znajduje się miejsce do rozpalenia ogniska.

Dla chętnych udostępniamy saunę opalaną drewnem. Istnieje możliwość wynajęcia tylko samej sauny na tzw. "wieczory saunowe". Warunki wynajęcia sauny uzgadniane są indywidualnie. Prosimy o kontakt telefoniczny lub poprzez pocztę internetową.

Męcina Wielka to wieś istniejąca od XVI wieku, znajduję się w otulinie Magurskiego Parku Narodowego w dolinie masywu górskiego Magury Wątkowskiej. Wioska leży na szlaku architektury drewnianej. W odległości 1,5 km od „Kowalówki” ulokowane jest sanatorium najmniejszego uzdrowiska w Polsce, w Wapiennym, gdzie można skorzystać z dobrodziejstw tegoż ośrodka oraz z otwartego letniego kompleksu basenowego.Dla amatorów sportów zimowych w odległości 14 km od domu, u podnóża Magury Małastowskiej i na niej samej, znajdują się wyciągi narciarskie. Dla osób lubiących skitouring to wymarzony rejon, również dla amatorów jazdy rowerowej i konnej znajdują się tutaj ciekawe trasy (10 min spacerkiem od domu jest stanica konna)Na szczycie Ferdla znajduję się wieża widokowa, z której rozciągają się widoki na całą dolinę i część Magurskiego Parku Narodowego.Kto lubi ciszę, spokój i chce wypocząć od wielkomiejskiego zgiełku to „Kowalówka” jest idealnym miejscem i bazą wypadową dla grup przyjaciół, rodzin z dziećmi ale też dla samotnych odkrywców, do poznania Beskidu Niskiego.

Zapraszamy do Kowalówki

Edyta i Maciek